Dieta zbilansowana

Zbilansowana dietaPodstawą każdego rodzaju indywidualnej diety sporządzanej w mojej poradni dietetycznej jest dieta zbilansowana. Dieta ta jest oparta na aktualnych zaleceniach racjonalnego żywienia, zgodnie z zasadami najnowszej piramidy pokarmowej* zdrowego żywienia, skonstruowanej przez IŻiŻ.

W sposób optymalny dieta zbilansowana zaspokaja zapotrzebowanie na składniki odżywcze, dzięki którym człowiek może zachować sprawność fizyczną i umysłową, a tym samym dobry stan zdrowia. Uwzględnia ona prawidłowe rozłożenie posiłków w ciągu dnia i dobór produktów przeznaczonych do jednorazowego spożycia w taki sposób, aby w każdym posiłku oprócz odpowiedniej ilości energii znalazły się wszystkie potrzebne człowiekowi składniki odżywcze. Są to białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i sole mineralne.

Ponadto dieta zrównoważona wprowadza w organizmie stan homeostazy (równowagi, harmonii, ładu), dzięki czemu reguluje metabolizm, likwiduje napady głodu oraz ogólnie uspokaja.

Stosując tą dietę nie musimy obawiać się ujemnych i często groźnych dla naszego zdrowia skutków, jakich należy spodziewać się stosując diety nieracjonalne, przygotowane przez nieprofesjonalistów (np. głodówki, diety jednoskładnikowe, diety tłuszczowo-białkowe, diety rozdzielne, diety wysokobiałkowe).